Pojekty Erasmus+ w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach

l_erazmuspng [202x55]ihmbpng [137x86]er_leftpng [204x43]

UCZNIOWIE Z LICEUM W PSARACH NA WYMIANIE SZKOLNEJ W HISZPANII

W dniach 17 – 24 marca 2018 r. grupa 9 uczniów i 2 nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego w Psarach wzięła udział w pierwszej mobilności zagranicznej realizowanej w ramach projektu Erasmus+ “Inclusion through healthy mind and body” IHMB, która odbywała się w Hiszpanii. Projekt, w którym biorą udział cztery szkoły średnie: hiszpańska, niemiecka, szwedzka i polska, potrwa  do czerwca 2019 r. i obejmuje cztery spotkania uczestników w różnych krajach. Tematem projektu jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia, rozwijanie znajomości języków obcych i poszerzanie kontaktów międzynarodowych.

Pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w Almerii, położonej w największym i chyba najciekawszym  regionie Hiszpanii, Andaluzji, pełnej słońca, flamenco, bujnej roślinności i  zabytków. W regionie tym kultura hiszpańska miesza się z arabską, a liczne zabytki świadczą o tysiącletniej, burzliwej historii regionu.

Tematem przewodnim spotkania była aktywność fizyczna – zawody olimpijskie Erasmusa w lekkiej atletyce i grach zespołowych. Uczniowie z czterech krajów podzieleni byli na międzynarodowe drużyny, które zdobywały punkty w konkursie drużynowym i indywidualnym. Uczniowie rozgrywali mecze piłki ręcznej, nożnej, siatkówki, koszykówki i unihokeja oraz wzięli udział w zawodach lekkoatletycznych: biegach na krótkich i średnich dystansach, skokach wzwyż, w dal, rzucie oszczepem i pchnięciu kulą. Największą atrakcją i niesamowitym przeżyciem dla większości nas była wyprawa kajakami w,  wpisanym na listę UNESCO, Parku Narodowym Cabo de Gata, który obejmuje najpiękniejszy i najbardziej dziki fragment hiszpańskiego wybrzeża. Oprócz intensywnych zajęć fizycznych uczniowie zwiedzali zabytkowe miasta regionu: Almerię, Malagę i Grenadę, brali dział we wspólnych zabawach i spotkaniach, uczestniczyli w lekcjach angielskiego, matematyki, hiszpańskiego, greki, chemii. Wszystkie te działania sprzyjały poznawaniu nowych ludzi, odmiennych kultur i zwyczajów, integracji i wiązały się z koniecznością stałego posługiwania się językiem angielskim.

Wróciliśmy lekko opaleni,  pełni wrażeń, z nową wiedzą i umiejętnościami oraz podszkolonym angielskim. Teraz czas przygotowań do następnej mobilności, która będzie miała miejsce w naszej szkole, w maju. Kolejne wyjazdy, w których wezmą udział obecni i przyszli uczniowie naszej szkoły, odbędą się w następnym roku szkolnym. Na koniec pragniemy skierować słowa do naszych hiszpańskich przyjaciół: Muchas gracias, España. Te invitamos a Polonia!

Anna Musik i Jarosław Kacorzyk, koordynatorzy projektów Erasmus+

stopka_erazmuspng [648x49]

logo_erasmus_ihmbjpg [644x126]

W ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach staramy się poszukiwać różnych alternatywnych form rekreacji  sportowej. Jedną z takich form jest —  na razie mało znana w Polsce, ale już bardzo popularna w innych krajach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych — dyscyplina Archery Tag. Czym jest Archery Tag? To rodzaj łucznictwa, czyli bardzo starej dyscypliny sportowej wywodzącej się z łowiectwa, przy czym jest to zupełnie bezpieczne strzelanie — strzały mają piankowe bądź gumowe zakończenia zamiast klasycznych grotów.

Archery Tag jest połączeniem gry znanej wszystkim z czasów szkolnych, a mianowicie „zbijaka” z łucznictwem. Zasady gry przypominają paintball. Archery Tag to świetna zabawa i możliwość skutecznego odreagowanie stresu.  Mimo że pogoda nie była w pełni łaskawa, bawiliśmy się świetnie i wszyscy byli zwycięzcami .

Zdjęcia (link)

Jarosław Kacorzyk, koordynator projektu Erasmus+

logo_erasmus_ihmbjpg [644x126]

W roku szkolnym 2017/2018  w naszym Liceum realizowane będą dwa projekty w ramach programu Erasmus+: Mobilność kadry edukacyjnej, w ramach Akcji KA1, oraz projekt Partnerstwa strategiczne, w ramach akcji KA2. Pierwszy projekt, o nazwie „Mała szkoła - duże możliwości”, został napisany przez nas na wiosnę, oceniony pozytywnie i otrzymaliśmy grant. Projekt ma na celu poprawę jakości pracy naszej szkoły przez udział nauczycieli  w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podniesiemy własne kompetencje zawodowe. Projekt będzie trwał półtorej roku, weźmie w nim udział większość nauczycieli naszego LO i w jego ramach wyjedziemy na szkolenia metodyczne, językowe i „job shadowing”, czyli obserwacje zajęć w szkołach hiszpańskiej i węgierskiej.

Drugi projekt dotyczy międzynarodowej współpracy czterech szkół średnich: hiszpańskiej, niemieckiej , szwedzkiej i naszego LO. Tematem projektu, który potrwa dwa lata jest zdrowy tryb życia i aktywność  fizyczna i weźmie w nim udział 18 uczniów z naszej szkoły, którzy wyjadą do Szwecji, Niemiec i Hiszpanii. Projekt ma na celu współpracę młodzieży z różnych krajów UE w promowaniu aktywności fizycznej i prozdrowotnych nawyków, rozwijanie kontaktów międzynarodowych i podniesienie znajomości języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Działania projektowe to między innymi seminaria na temat zdrowego odżywiania, „zawody olimpijskie”, warsztaty rękodzieła, konkursy literacki i fotograficzny.

Więcej szczegółowych informacji na temat projektów już wkrótce na naszej stronie.

koordynatorzy projektów: Anna Musik i Jarosław Kacorzyk

plakat_erasmusjpg [1024x577]