WYMIANA UCZNIOWSKA LO PSARY - DOMGYMNASIUM MERSEBURG

Kolejna wymiana uczniowska, w której udział wzięli uczniowie naszego Liceum Ogólnokształcącego w Psarach oraz Domgymnasium Merseburg, miała miejsce w Niemczech. Wymiana odbyła się w dniach 15 - 20 maja i był to bardzo udany wyjazd.

W poniedziałek po przyjeździe zostaliśmy przywitani przez nauczycieli, rodziców i uczniów biorących udział w wymianie. Po poczęstunku i zapoznaniu uczniowie pojechali do rodzin goszczących.

W następnym dniu po oficjalnym przywitaniu przez pana dyrektora Steffena Rahausa miało miejsce zaprezentowanie dyplomu 15-letniej współpracy partnerskiej naszych szkół ufundowanego przez PNWM. Dyplom ten został umieszczony przy posadzonym przed dwoma laty drzewie upamiętniającym współpracę naszej młodzieży. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego. Uczniowie po zapoznaniu się z obiektem zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda brała udział w projektach: gotowania obiadu, majsterkowania z użyciem m.in. drewna oraz wspólnych grach i zabawach.

W kolejnym dniu mieliśmy okazję podziwiać Lipsk, a w nim m.in.: największy tzw. dworzec czołowy w Europie, restaurację Auerbachs Keller, w której miała miejsce jedna ze scen „Fausta” Goethego, Kościół św. Mikołaja, gdzie początek miały pokojowe rewolucje w 1989, Kościół św. Tomasza, w którym działał Johann Sebastian Bach. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Zeitgeschichtliches Forum w Lipsku, w którym dowiedzieliśmy się sporo o historii NRD i upadku komunizmu.

W czwartek uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, a następnie zwiedziliśmy Merseburg. Szczególne wrażenie wywarła na nas ponadtysiącletnia katedra Merseburger Dom. Kolejnym punktem programu był wyjazd nad jezioro Geiseltalsee do Neumark, które objechaliśmy kolejką. Mieliśmy też okazję podziwiać tamtejszą winnicę. Po powrocie do Merseburga czekały nas gry i zabawy na boisku szkolnym.

W piątek rano pożegnaliśmy się z rodzinami, które nas gościły, i wyjechaliśmy do Luppenau, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach bębniarskich i w projekcie Nowe drogi. Zobaczyliśmy film The flight of birds, którego tematem były następstwa zdrowotne kolejnych pokoleń Kurdów po ataku Saddama Husajna bronią chemiczną, mające miejsce w 1988 roku. Przed zaprezentowaniem filmu uczniowie wzięli udział w dyskusji celem wprowadzenia do tematu. Po filmie mieliśmy okazję porozmawiać z jego autorem, irańskim filmowcem Rasoulem Pourmoradim. Kolejną część dnia uczniowie spędzili, grając w szachy i różne gry planszowe, a po grillowaniu był czas na wspólne śpiewanie, a nawet na tańce.

W sobotę po śniadaniu, dyskusji na temat projektów oraz propozycji na kolejne wymiany nadszedł czas na pożegnanie i powrót do domu.

Uczniowie bardzo dobrze wspominają wymianę i nie mogą się doczekać kolejnej. Nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparcia pana Burmistrza Alojzego Cichowskiego, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i życzliwość.

Opiekunowie: Sandra Płaczek, koordynator wymiany polsko-niemieckiej LO w Psarach, oraz Anna Musik

Opublikowano: 26 maja 2017 10:51