MISTRZYNIE POLSZCZYZNY

Wszechstronny Konkurs Konesera Polszczyzny, organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach we współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Śląskiego, ma bardzo wysoką rangę, prestiż i całkiem sporą tradycję - w tym roku odbyła się jego XI edycja. 22 października 2019 roku w sali teatralnej Pałacu Młodzieży aż 108 dwuosobowych drużyn z całego województwa zmierzyło się z niełatwym dyktandem oraz pełnym pułapek testem językowym. Nasza szkoła wystawiła trzy silne drużyny w następującym składzie: klasę trzecią reprezentowały Paulina Musik i Weronika Syguda, klasę drugą: Dominika Jamka i Karolina Rogocz, a klasy pierwsze: Kinga Jegerczyk i Klaudia Pogoda.

Do ścisłego finału, który odbył się 15 listopada br., weszło zaledwie kilka drużyn: z Katowic, Zabrza, Jaworzna, Sosnowca, Rybnika oraz... nasza najmłodsza drużyna: Kinga Jegerczyk i Klaudia Pogoda! Można zatem powiedzieć, że uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Psarach reprezentowały całą północną część województwa śląskiego ;) Zadania finałowe, przygotowane przez pracowników Pałacu Młodzieży pod przewodnictwem członków jury konkursu, w tym panią profesor Danutę Krzyżyk (która jest nie tylko pracownikiem naukowym UŚ, ale także przewodniczącą Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego Rady Języka Polskiego), były bardzo ciekawe i nietypowe — finaliści musieli wykazać się nie tylko solidną wiedzą, ale także kreatywnością. Walka była zacięta i ostatecznie nasze uczennice nie zdobyły miejsca na podium, uznając wyższość bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek, ale sam udział w finale był wielkim sukcesem, a w przyszłym roku przyjdzie czas na kolejne zmagania polonistyczne. Gratulując wielkiego sukcesu, już teraz życzymy powodzenia! :)

Jarosław Kacorzyk

Opublikowano: 26 listopada 2019 18:27